Chia semínko 200 g

Kód: 31
53 Kč
Skladem

Chia semínka obsahují vysoké množství zdravých prospěšných látek, např. omega-3 mastné kyseliny,  bílkoviny, vlákninu, antioxidanty a vápník. Díky svým výživovým vlastnostem jsou tato drobná semínka zařazena mezi superpotraviny.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Chia semínka

Chia mají velmi jemnou tenkou slupku, a tak pro  využití obsažených živin není třeba semínka mlít ani drtit. Nejjednodušší příprava chia semínek je namočení do vody v poměru přibližně 1:5 na cca 15-30 minut. Vznikne vám želé, které můžete rovnou vypít, nebo smíchat s dalšími pokrmy (jogurty, kaše) či se šťávami, aniž byste při konzumaci registrovali strukturu semínek. Chia semínka lze konzumovat i bez namáčení – můžete je přidat do jogurtu, na pečivo nebo na salát. Jednoduše je můžete přidat do jídla při vaření. Vzhledem k tomu, že při namočení vytvářejí gel, používají se v kuchyni také jako náhrada vajec nebo výborně zahustí zeleninové či ovocné smoothie.

  • Nutričně velmi kvalitní potravina
  • Vynikající zdroj omega-3 a omega-6 nenasycených mastných kyselin
  • Vysoký obsah vlákniny
  • Navození pocitu sytosti
  • Snadné zařazení do jídelníčku, není třeba vařit

 

V případě chia semínek rozhodně neplatí čím více, tím lépe. Dostačující denní dávka je asi 15 g denně, což odpovídá asi 2 zarovnaným polévkovým lžícím. Děti od 3 let užívají poloviční dávku. Podle osobní tolerance můžete eventuálně dávku navýšit. Pokud chcete semínka přidávat do pečiva, pak v max. množství 10 %.

 

NÁŠ TIP:

Kokosový chia pudink: Vynikající chia pudink s kokosovou příchutí připravíte tak, že smícháte chia semínka s kokosovým mlékem a osladíte podle chuti. Místo bílého cukru můžete využít jakékoliv jiné sladidlo, např. kokosový nebo agávový sirup. Pak už stačí nechat směs odstát, ideálně přes noc v ledničce a máte připravený skvělý životabudič na ráno!

Semínka chia můžete nechat i naklíčit a využít všechny obsažené živiny opravdu na maximum. Kvůli gelovému obalu semínek se doporučuje klíčení chia v mělké misce na navlhčené vatě, buničité vatě nebo papírových utěrkách. Chia začínají klíčit asi po 4 dnech. Klíčky jsou připravené ke konzumaci, když jsou 1 až 2 centimetry dlouhé. Naklíčená chia semínka vám v ledničce vydrží 2 dny.

 

 


 

______________________________________________________________________________________________ 

Výživové údaje na 100 g:

Energetická hodnota..........412 kcal/ 1724 kJ

Tuky............................................................27 g
    z toho nasycené mastné kyseliny..........2,7 g
Sacharidy...................................................1,4 g
    z toho cukry...........................................0,9 g
vláknina .................................................43 g
Bílkoviny.....................................................18 g
Sůl...........................................................0,04 g

 

Skladujte v chladu a suchu.
 

 

Doplňkové parametry

Kategorie: Semínka
Hmotnost: 0.212 kg